Možnost volně létat je snem lidí už od pradávna. Díky moderním technologiím a znalostem aerodynamiky se nám tento sen může alespoň částečně splnit. Za vším stojí český projekt Hurricane Factory, který ve světě provozuje hned čtyři větrné tunely (Praha, Tatralandia SK, Berlín, Madrid), uvnitř kterých proudí vzduch rychlostí více jak 270 km/h a umožňuje návštěvníkům létat!

Zda se ptáte, jak je to možné, tak za to vše „vděčíme“ čtyřem silným elektromotorům, které roztáčejí vzduch v uzavřeném okruhu. Ten je následně usměrněn pomocí lopatek a vy se tak můžete volně vznášet.

Nenechte se ale zmást, létání není vůbec snadné. Samotnému vstupu předchází školení, kde se naučíte pět základních znaků, kterými Vám bude instruktor signalizovat, co máte v tunelu dělat (je zde totiž velký hluk). Následně se oblečete do zapůjčených kombinéz, vezmete si brýle, helmu, špunty do uší a hlavně pořádně zavážete boty. Ne jednou se stalo, že letci bota uletěla a vrátila se „rozsekaná“ na miniaturní kousíčky. No jo no, záchytné sítě nejsou konstruovány k zachytávání bot.

Nyní musíte vstoupit do přetlakové komory vedle tunelu a čekáte až na Vás přijde řada. Instruktor Vám pomoci posunků ukáže, jak máme držet správnou pozici, nastaví ideální rychlost a pak se už jen budete snažit letět. Zda budete talentovaní, naučíte se i otáčet kolem své osy, nebo pohybovat vpřed a vzad.

Délka každého vstupu je 1,5 minuty a věřte, že to je dostatečně dlouhá doba. Udržení správné pozice, kterou potřebujete k létání, není žádná sranda. 🙂 Jelikož se létá vždy ve skupině, v mezičase se můžete podívat na svůj záznam letu na obrazovce a poučit se z vlastních chyb, nebo sledovat své „kolegy letce“ a čekat na svůj další vstup.

Během posledního vstupu s Vámi instruktor vyletí až nad prosklenou stěnu (což je mimochodem skvělý zážitek) poté vystoupíte z tunelu a podíváte se jak létají profesionálové. No a nyní nezbývá než se jít podělit o své zážitky. A kam jinam než do Hurricane Factory Rooftop Bar z něhož je dechberoucí výhled.

Pro ty z Vás, kteří nám psali, že preferují video, jsem připravili první VLOG! Tak snad se bude líbit.

Ještě jednou děkujeme https://www.hurricanefactory.com za příležitost, speciálně pak Honzovi, Jitce a Hance !!

Snímky a video bylo pořízeno na Canon EOS M3 černý + objektiv EF-M 18-55 mm od Alza.cz. Děkujeme!

FOTOGALERIE: