Letní měsíce jsou časem, který chce každý z nás trávit co nejvíce mimo domov. Tak nezbývá nic jiného, než vyrazit k vodě, na dovolenou, nebo třeba za kamarády. Ale co dělat, když nechcete jet autem, nebo autobusem a na kolo je příliš velké teplo? Některé z Vás už určitě napadla možnost, že stoupnete na longboard a vyrazíte. A představte si, že onen longboard bude mít baterie, které Vás odvezou až 20 km, do jakéhokoliv kopce a po (téměř) všech typech terénu. Připadá Vám to jako splněný sen? Tak věřte, že v Evolve Skateboards Germany něco takového nabízejí (výroba probíhá v Austrálii).

Nám pro testování dorazil model Bamboo GT Series 2in1, ze stejnojmenné edice „Bamboo Series“. Značení 2in1 znamená, že balení obsahuje provedení All Terain, tak i paket pro přestavbu na Street. Obě tyto verze využívají stejnou desku, na které je v dolní části umístěna baterie (včetně řídící jednotky) a u zadních kol jsou dva velmi silné elektromotory, které s grácii „vytlačí“ dospělého člověka do těch nejprudších kopců, které městská zástavba nabízí (longboard si snadno poradí i s ulicemi jaké má například San Francisco!!).

Motory přenášejí svůj výkon (na zadní kola) pomocí dvou řemenů, a na rozdíl od konkurenčních modelů (které mají většinou pouze jeden motor) dávají tak longboardu extrémní zrychlení. Aby se předešlo případným zranění (rozjezd je opravdu neskutečně rychlý), nabízí Evolve čtyři jízdní režimy. První režim „SLOW“ slouží pouze pro seznámení s prknem a pro první jízdu. Druhý „ECO“ pro začátečníky, bord jede maximálně 25 km/h. Další režim „FAST“ je již pro zkušenější jezdce a umožňuje zrychlit až na cca. 40 km/h a bude tak bohatě dostačovat většině majitelů. Posledním je režim GT, který jsme si troufli vyzkoušet pouze na naprosto rovném úseku (vyžaduje opravdu velmi dobré jezdce). Maximální rychlost atakuje až snad 50 km/h a zrychlení, které nabízí, je nepopsatelné!

Ke kontrolování longboardu slouží tento velmi stylový ovladač, který ukazuje aktuální rychlost, stav baterie, ujeté kilometry, zvolený režim, signál wifi a nastavené rozměry kol. Dvě horní tlačítka pak využijete pro nastavování zmíněných funkcí. K regulaci rychlosti slouží páčka na druhé straně ovladače (reguluje se pomocí ukazováčku). Musíme poznamenat, že celé ovládání je velmi intuitivní a přesné.

Nyní ale k samotné jízdě, která je jedním slovem skvělá. My jsme na prkně najezdili přes 100 kilometrů snad na všech površích, které si můžete přestavit (asfalt, tráva, hlína, štěrk) a asi Vás tedy nepřekvapí, že jsme využívali kola z verze All Terain. Toto nastavení sice mírně zkracuje dojezd, ale prostupnost (městským) terénem je úžasná. Nezáleží, zda jedete po hladkém asfaltu, přejíždíte trávník, nebo se „hrabete“ do kopce úzkou kamenitou pěšinou, Evolve jede stále! Při jízdě z oblastech s větším množstvím chodců pak oceníte schopnost brzdění (a zároveň rekuperace energie), která Vám velmi usnadní všechny úhybné manévry 🙂 .

Během našeho testování jsme vyzkoušeli i provedení STREET,  došlo však k fatálnímu poškození jednoho z řemenů (nešikovně odražený kámen), takže Vám bohužel nemůžeme podat podrobný popis jízdy. Po několika málo kilometrech, které jsme na tomto provedení ujeli, jsme stihli zjistil, že bord je značně stabilnější, ale také velmi náchylný na nerovnosti (retardéry) a obecně nečistoty na cestě. Jeho použití je tedy vhodné na cyklostezkách, nebo v centrech měst, kde jsou silnice uklizeny! Samotnou výměnu z verze All Terrain na Street nedoporučujeme provádět příliš často, velmi pracné je zejména správné nasazení řemenů, které musí zapadnout zcela přesně. Nám první výměna (při které musíte dokonce vložit ložiska do nových koleček) zabrala přes hodinu práce a jsme si jistí, že bychom ji prováděli opravdu velmi výjimečně. Což nás přivádí k doporučení, aby jste si předem vybrali, pro jaké terény budete longboard využívat a až poté objednávali. Při ceně 1 570 Euro (za námi testovaný elektro longboard) je toto rozhodnutí celkem důležité.

Záběry z jízd si můžete prohlédnut v krátkém videu.

Závěrem nezbývá než říci, že longboard je ABSOLUTELY FANTASTIC a každému, kdo o podobném „zařízení“ uvazuje, jej můžeme jenom doporučit!! Ještě jednou děkujeme Evolve Skateboards Germany za tuto příležitost, speciálně pak Jens Haffke. Thank you so much Jens !!

OBJEDNÁVEJTE ZDE: www.evolveskateboards.de