Ford Mustang, pro mnoho lidí obdivovaný vůz, ikona amerických aut, avšak žádná z verzí se nedá zařadit mezi tzv. supercars neboli superdrahé vozy. To se nyní změnilo a tento skvost se na Floridě vydražil za astronomickou částku.

Určitě Vás zajímá, o jaký typ se jedná. Pokud si ale myslíte, že jde o nějaký nejnovější model, jste na omylu. Jde o jedinečný Shelby GT500 Super Snake z roku 1967. Proč je tak jedinečný? Opravdu jednoduchá otázka, žádný jiný ve světě nenajdete.

Nápad zkonstruovat tento model se odehrával v 60. letech minulého století, kdy firma Shelby fungovala jako distributor pneumatik Goodyear. Firma přišla s nápadem obout Mustang do nových pneumatik Thunderbolt, a tak prokázat jejich výkonnost a poukázat na jejich kvalitu. V Shelby se ale rozhodli tento nápad trochu popohnat a z klasického GT500 udělat pořádný musclecar, který by za sebou nechal jakýkoliv vůz. Mustang proto obdržel motor ze závodního Fordu GT40 a jeho výkon se vyšplhal až na 600 koní a jeho maximální rychlost byla zhruba 270 km/h. Dostal také novou 4 stupňovou převodovku a novou zadní nápravu. Vůz byl tak připraven na testování, kde dopadl i s pneumatikami Thunderbolt na výbornou, a tak se Shelby rozhodl, že by mohl v omezeném počtu takto upravené GT500 prodávat. Výrobní cena by však dosahovala astronomických částek, a proto k výrobě dalších kusů nedošlo.

V roce 1970 Shelby tento jediný kus prodal. Poté střídal své vlastníky až se dostal ke sběrateli Johnu Wickeymu, který ho před pár dny v aukci prodal neznámému majiteli za neuvěřitelných 2,2 milionu dolarů, tedy v přepočtu okolo 49,8 milionů korun. Tento veterán si tedy zmíněným obchodem vysloužil status nejdražšího auta na světě.

Minulý rok se Ford rozhodl oživit tuto sérii a postavil 10 nových vozů, které by měly být téměř totožné, avšak originál stále obutý na Thunderboltech, na kterém se podílel Carrol Shelby a Don McCain, je jenom jeden. Co si budeme povídat, vlastnit takový vůz to je opravdový luxus, jelikož nikdy nepotkáte člověka se stejným vozem.

A co vy, chtěli byste mít tento vůz ve své sbírce?

Dobové VIDEO můžete shlédnou níže:

 

FOTOGALERIE:

 

via. Mecum’s Kissimmee auction