Elon Musk včera v L.A. představil první tunely od The Borning Company, od kterého se očekávala revoluce v cestování. I přes skutečnost, že se nám projekty tohoto amerického vizionáře líbí, tentokrát musíme přiznat zklamání. A bohužel nejsme sami. Většina fanoušků od nového projektu očekávalo mnohem propracovanější řešení (ostatně v prvních videích se mluvilo o jakési platformě, na kterou by vůz najel a ta by se pohybovala v tunelu).

Ve skutečnosti The Borning Company představila přídavná kolečka, které vozům umožní bezpečné cestování vysokou rychlostí (až 240 km/h). Kolečka se mají vysouvat z prostoru podvozku vozu a jejich pořízení vyjde majitele vozů Tesla na 200 až 300 dolarů.

 

Vozy v tunelu budou muset používat vlastní pohon a energii z baterií (s čímž také původní plán nepočítal). Systém tunelů by tak byl dostupný pouze pro vozy značky Tesla. V tunelech by se také mělo pohybovat několik vozů, které by patřily přímo provozovateli a mohli by je využívat cestující jako „hromadnou dopravu“. A právě tato informace nám říká, že se nyní určitě nekoukáme na konečné provedení tunelů. Tušíme totiž, že se můžeme těšit na mnohem propracovanější systém.

Určitě zde tedy není prostor pro kritiku, jednalo se o první demonstrační jízdu de facto zcela nového způsob dopravy. Elon Musk již několikrát ukázal, že své vize dokáže měnit ve skutečnost (Tesla, Space X, Hyperloop) a věříme, že finální projekt nám ještě vyrazí dech!