To co se ještě před deseti lety zdálo jako nemyslitelné, se pomalu stává skutečností. Řeč je o supermoderních ostrovech, které by mohly pojmout až tisíce obyvatel, pro které by se staly domovem.

Stoupající hladiny moří jsou problém, který se asi (bohužel) lidstvu jen tak vyřešit nepodaří, a proto museli vědci přijít s jiným řešením. V tichém oceánu jsou totiž desítky ostrovů, které leží jen několik desítek centimetrů nad hladinou moře a stoupající voda je pro ně velký problém.

Jedním ze států, kterého se tento problém výrazně dotýká jsou ostrovy Francouzské Polynésie. Vláda si je tohoto nebezpečí velmi dobře vědomá a tak se rozhodla spolupracovat se Seasteading Institute, který stojí právě za vyobrazeným projektem plovoucích ostrovů.

Projekt počítá s obydlením uměle vytvořených měst, která budou mít vlastní solární elektrárny, odsolovací zařízení (jenž zajistí pitnou vodu), ale i zahrady pro pěstování vlastního ovoce, zeleniny a všech potřebných produktů pro život.

Plán, který by se měl začít realizovat již za dva roky, počítá s výstavbou „segmentů“ tvořící dohromady jeden ostrov.

Kolem umělého ostrova by pak měl vzniknout velký vlnolam, který by jej ochránil před nástrahy rozbouřeného moře.

Prvních 250 až 300 obyvatel by se na ostrovy mohlo dostat již během roku 2020 a zda půjde vše podle plánu, v roce 2050 by ostrovy mohlo obývat až 1 000 000 obyvatel!

Zatím je vše ve fázi příprav a na stavitele, i první obyvatele, čeká mnoho neznámého (zajištění soběstačnosti, nakládání s odpady, apod.), ale zda vše půjde alespoň částečně podle plánu, jsme na pokraji další „evoluce“.

Zda by jste se i Vy chtěli stát prvními obyvateli, připravte se na měsíční náklady, které by se měli rovnat pronájmu bytů v Londýně, nebo New Yorku.